E hënë, 27 Shtator, 2021

Teknologji

Audi sapo ka debutuar makinën më të lirë elektrike

Këtë të mërkurë, Audi ka prezantuar makinën SUV elektrike Q4 E-Tron; modeli më i lirë elektrik i kompanisë me një çmim fillestar prej 45.000 dollarësh. Kjo kushton pak më pak se në sedan Tesla Model 3 dhe shumë më pas...

Viti i pandemisë për Lamborghinin, më fitimprurësi në histori

Vitin e kaluar, i shënuar nga pandemia e virusit Corona, ishte për Lamborghinin në të njëjtën kohë më fitimprurësi në histori, tha prodhuesi i famshëm italian i makinave luksoze. “Ne jemi të befasuar nga të dhënat. Kombinimi ideal i modeleve...

“Wikipedia” së shpejti me pagesë

“Wikipedia” ka vendosur që në një të ardhme të afërt, të kërkojë pagesë nga kompanitë që shfrytëzojnë shërbimet e saj, përfshirë këtu edhe gjigandët e teknologjisë si “Apple”, “Amazon” dhe “Google”. Sipas “Wired Usa”, fondacioni “Wikimedia”, një fondacion jofitimprurës që...

WhatsApp vjen me risi: Ndryshimi i shpejtësisë së mesazheve zanore në 3 opsione, ja çfarë duhet të dini

Sipas WABetaInfo, WhatsApp do të bëjë të mundur që përdoruesit të jenë në gjendje dëgjojnë mesazhet zanore me shpejtësi 1.0x, 1.5x dhe 2.0x. Platforma e famshme e mesazheve WhatsApp po planifikon të dalë me disa karakteristika të reja këtë vit...

WhatsApp sfidon Zoom-in, videothirrje edhe nga kompjuteri

WhatsApp sfidon Zoom dhe Skype, duke bërë të disponueshme thirrjet dhe videothirrjet edhe në versionin për kompjuter, në një periudhë kur puna në shtëpi ka “lulëzuar” gjatë pandemisë. Për momentin, videothirrjet mund të bëhen vetëm për bashkëbisedim mes dy personash. Më...

Makinat elektrike me probleme, Hyundai tërheq nga tregu mbi 82 mijë automjete

Kompania e prodhimit të automjeteve, Hyundai do të zëvendësojë sistemin e baterive tek 80 mijë automjete elektrike. Ku vendim i kompanisë është marrë pas shumë problemeve që janë shkaktuar në makinat e prodhuara prej tyre në të gjithë botën. Mijëra...

Materiali inteligjent imiton trurin, për kompjuterët e së ardhmes

Materiali i ri “inteligjent”, i formuar nga atome të vetme të lidhur së bashku si neurone, sillet si një tru i vërtetë, duke ruajtur informacione dhe duke modifikuar veten sipas stimujve të jashtëm. Rezultati, i botuar në “Nature Nanotechnology” nga...

Trendet e teknologjisë në 2021

Viti i ri 2021 mund të jetë i pakëndshëm për firmat më të mëdha të teknologjisë në botë, me përpjekjet globale që po përshpejtohen për të frenuar fuqinë e Facebook, Amazon, Apple dhe Google Alphabet, sipas një artikulli të...

Cilat do të jenë tendencat teknologjike të 10 viteve të ardhshme?

Midis trendeve hi-tech të dekadës së ardhshme ka sensorë zbulimi nëpër lagje dhe robotë të përparuar, sipas raportit “10 Hot Consumer Trends 2030” të Ericsson, i mbështetur në sondazhin e 50 milionë konsumatorëve midis moshës 15 dhe 69 vjeç. Trendi...

2020, viti kur mediat sociale u bënë “Ministria e së Vërtetës”?

Nga Fraser Myers “Spiked Online” Në këtë vit të bllokimeve nuk janë kufizuar vetëm lëvizjet, jeta sociale dhe puna jonë. Edhe Big Tech, kompanitë e mëdha të teknologjisë së komunikimit dhe informacionit, i kanë shtuar përpjekjet e tyre për të...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Qetësimi i situatës në veri/ Kurti në mesnatë flet për telefonatat me Borrellin e Stoltenbergun

Kurti në një postim në Twitter ka bërë të ditur është dakorduar për qetësim të situatës. Kryeministri i Kosovës, Albin...
- Advertisement -spot_img